Sungrey

Czym jest responsywność strony WWW?

Responsywność strony (Responsive Web Design lub RWD) to nic innego jak zaprojektowanie strony internetowej w taki sposób, aby dostosowywała sie ona do rozmiaru okna urządzenia mobilnego, na którym jest wyświetlana. Gwarantuje to uniwersalność strony oraz łatwą i przejrzystą obsługę strony WWW z punktu widzenia gościa naszej strony internetowej. Samo określenie Responsive Web Design zostało po raz pierwszy użyte w 2010 roku przez Ethana Marcotte. W ciągu tych ostatnich 5 lat rynek urządzeń mobilnych rozwinął się w niesamowitym tempie. Różnorodność urządzeń pozwala zapełniać sklepowe regały coraz nowszym sprzętem. Dlatego podczas projektowania stron internetowych nie możemy już tylko myśleć o użytkownikach komputerów stacjonarnych i przenośnych. Ponad 40% Polaków to użytkownicy urządzeń mobilnych, więc dlaczego projektując stronę internetową mamy pomijać prawie połowę naszych rodaków, którzy ze swoich smartfonów i tabletów korzystają podczas codziennych czynności?


Dlaczego responsywność strony jest istotna? Odpowiedź jest prosta: bo ułatwia poruszenia się użytkownika po stronie co zmniejsza prawdopodobieństwo jego wyjścia ze strony. Dzięki RWD nawigacja po stronie jest intuicyjna, treść jest  czytelna a przewijanie strony powinno odbywa się w jednej osi – od góry do dołu lub z powrotem. Bez powiększania, przesuwania czy trudności z kliknięciem w odnośniki.


Istotę resposywności stron internetowych dostrzegł również Google. W poniedziałek, 21 kwietnia 2015 r. mobilne serwisy czyli te wykorzystujące technologię RWD dostały zielone światło od przeglądarkowego giganta i to właśnie one są wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania z urządzeń mobilnych niż strony, które nie są responsywne. Wszystko zostało zaplanowane z myślą o klientach. Jeżeli korzystają oni z urządzeń mobilnych to nie będą raczej zainteresowani przeglądaniem strony nieresponsywnej, która na ich smartfonach czy tabletach nie będzie wyświetlana poprawnie. Obecnie aż 30 % wszystkich zapytań do wyszukiwarki Google pochodzi z urządzeń mobilnych.


Jak stworzyć stronę responsywną?

Responsywna strona internetowa to nowe podejście do projektowania stron www. Opiera się przede wszystkim na poprawnym wyświetlaniu najważniejszych informacji lub danych ze strony internetowej na każdym urządzeniu mobilnym – tablecie, telefonie, smarphonie itd jak również na każdym urządzeniu stacjonarnym i przenośnym – komputerze PC, laptopie, notebooku, netbooku itd. Kluczem do dobrego zaprojektowania strony responsywnej jest tworzenie witryny od końca. To znaczy, że najpierw należy stworzyć wersję strony mobilnej, o małych rozdzielczościach a następnie zwiększając rozdzielczość należy odpowiednio projektować rozkład treści dla pozostałych rozmiarów.


Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobierać treść na stronie przeznaczonej na urządzenia mobilne. Nie możemy umieszczać tam wszystkiego. Na stronie mobilnej powinny znaleźć się wyłącznie najbardziej istotne informacje, tak aby maksymalnie ułatwić odczytywanie jej potencjalnym użytkownikom mobilnym.


Ile kosztuje strona responsywna i strona mobilna?

Wycena responsywnej strony internetowej zależy głównie od tego na jakim etapie zdecydujemy się na jej stworzenie. Jeżeli budujemy stronę internetową od początku i od razu decydujemy się na stworzenie strony responsywnej to jednocześnie koszty stają się mniejsze. Jest to związane z tym, że  projektując grafikę od razu uwzględniamy jej responsywność i jednocześnie uwzględniamy wszystkie jej programistyczne mechanizmy responsywności. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na responsywność w momencie kiedy strona jest już zbudowana trzeba mieć na uwadze to, że trzeba będzie w pewnym stopniu przeprojektować obecną stronę internetową i dodatkowo wprowadzić do niej mechanizmy responsywności.


 


Sprawdź za darmo czy Twoja strona jest responsywa: responsive.sungrey.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Ustawą z 29.08.1997 o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883.

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana!